Σάββατο, 23 Ιουλίου 2016

Αγριεμένη η Team USA εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων (vid)

Από τα φιλικά ξεκίνησε το σόου η Team USA ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων. Συνέτριψε με 111-74 την Αργεντινή σε τεστ που έγινε στο Λας Βέγκας.

Ήταν η 64η σερί νίκη σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια τα τελευταία 10 χρόνια.
Ο Κέβιντ Ντουράντ έβαλε 23 πόντους και ο Πολ Τζορτζ
πρόσθεσε άλλους 18. Ο Καρμέλο Άντονι έβαλε 17 ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάσινς είχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για την Αργεντινή, ο Νοτσιόνι είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τζινόμπιλι 11 πόντους και ο Σκόλα 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ο παιχνίδι ήταν μονόλογος των Αμερικανών από το ξεκίνημά του. Η Team USA μπήκε με φόρα στο παρκέ και ξέφυγε με 32-14 στην πρώτη περίοδο και 56-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην Τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο (24-24), αλλά η διαφορά δεν έπεφτε, με την Team USA να διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά στο τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 111-74.